Հանրապետության հրապարակին հարակից Խաչքարների պուրակում կառուցվող միջազգային չափանիշներին համապատասխան «Վիշապագորգ. կենաց ծառի հիշողությունը» անվճար ներառական խաղահրապարակի տարածքում տեղի ունեցավ խորհրդանշական արարողություն՝ ժամանակի պատիճի (կապսուլա) տեղադրում։
Խաղահրապարակի նախագիծն իրականացվում է «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի նախաձեռնությամբ, Կենտրոն վարչական շրջանի հետ համատեղ և «Արմբրոկ» ներդրումային ընկերության աջակցությամբ:
Արարողության ընթացքում Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար Պետրոս Պետոյանը, «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը և «Արմբրոկ» ներդրումային ընկերության գլխավոր տնօրեն Արամ Կայֆաջյանը գրի առան իրենց ուղերձներն ու բարեմաղթանքները, որոնք տեղադրվեցին ժամանակի պատիճում և ամփոփվեցին խաղահրապարակի հիմքում։ Ժամանակի պատիճի տեղադրումը խորհրդանշեց նախագծի կարևոր փուլերից մեկն ու այն արժեքները, որոնք այս հանրային տարածքը փոխանցելու է ապագա սերունդներին։
Շուրջ 800 քմ մակերես զբաղեցնող «Վիշապագորգ. կենաց ծառի հիշողությունը» խաղահրապարակը նախատեսված է 0-7 տարեկան երեխաների համար։ Հայկական ավանդական վիշապագորգերի նախշերից ու խորհրդանիշներից ոգեշնչված խաղահրապարակը կապահովի հավասար հնարավորություններ բոլոր երեխաների համար՝ անկախ ֆիզիկական կարողություններից։ Այն կդառնա անվտանգ և հարմարավետ տարածք երեխաների ու ընտանիքների համար։

A symbolic ceremony marking the placement of a time capsule took place at the site of the free and inclusive playground “Vishapagorg: Memory of the Tree of Life”, currently under construction in Khachkars Park near Republic Square and designed in accordance with international standards.
The playground project is being implemented at the initiative of the “Keron” Development Foundation, in partnership with the Kentron Administrative District and with the support of “Armbrok” Investment Company.
During the ceremony, Petros Petoyan, Head of the Kentron Administrative District, Vanane Ararktsyan, Executive Director of the “Keron” Development Foundation and Aram Kayfajyan, CEO of “Armbrok” Investment Company, wrote messages and wishes that were placed inside the time capsule and embedded in the foundation of the playground. The placement of the time capsule marked an important milestone in the project and symbolized the values that this public space will pass on to future generations.
Covering an area of approximately 800 square meters, the “Vishapagorg: Memory of the Tree of Life” playground is designed for children aged 0-7. Inspired by the patterns and symbols of traditional Armenian dragon carpets, the project creates a play environment that encourages imagination and creativity.
Designed in line with international standards, the playground will be fully inclusive, providing equal opportunities for all children regardless of their physical abilities. It will become a safe and comfortable space for both children and their families.
7.png
8.png
1.png
2.png
These films, diverse in genre and style, are united by a common theme: how partnerships, trust, leadership, and bold decisions shape careers, professional growth, and major achievements. If we look at...