2024 թվականի սեպտեմբերին Telcell ընկերությունն առաջին անգամ իրականացրեց բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային առաջարկ (IPO)՝ առաջարկելով բաժնետոմսերը 400 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով։ Թողարկման ընդհանուր ծավալը կազմել է մոտ 1.5 միլիարդ դրամ, իսկ բաժնետոմսերի ձեռքբերման հայտերը մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել թե՛ անհատ, թե՛ ինստիտուցիոնալ ներդրողների շրջանում։
IPO-ի շրջանակում բաժնետոմսերը հասանելի էին ձեռքբերման համար մինչև 2024 թվականի նոյեմբերի վերջը, սակայն բարձր պահանջարկի պայմաններում տեղաբաշխումն ավարտվեց նախատեսվածից շուտ։ Ներդրողներին առաջարկվում էր ձեռք բերել նվազագույնը 10 և առավելագույնը 500,000 բաժնետոմս։
Telcell-ը նաև ներկայացրեց իր դիվիդենտային քաղաքականությունը՝ պարտավորվելով տարեկան զուտ շահույթի առնվազն 50%-ը ուղղել բաժնետերերին։ Այս քայլը կարևոր նախադեպ ստեղծեց Հայաստանի կապիտալի շուկայում ներդրողների վստահության բարձրացման համար։
IPO-ի կազմակերպումն ու տեղաբաշխումը վստահված էր «Արմբրոկ» ներդրումային ընկերությանը, որն ապահովեց գործընթացի թափանցիկությունն ու արդյունավետությունը։ Այնուհետև բաժնետոմսերը ցուցակագրվեցին Հայաստանի ֆոնդային բորսայում՝ առևտրի համար, ինչի արդյունքում Telcell-ը դարձավ ցուցակված 12-րդ ընկերությունը։
Այս հաջողված IPO-ն ընդգծում է «Արմբրոկ»-ի առանցքային դերը որպես կապիտալի շուկայի առաջատար մասնակից և վստահելի գործընկեր՝ նպաստելով Հայաստանի ներդրումային միջավայրի զարգացմանը։

В сентябре 2024 года компания Telcell провела своё первое первичное публичное размещение акций (IPO), предложив акции по номинальной цене 400 драмов РА. Общий объём эмиссии составил около 1,5 млрд драмов, при этом подписка вызвала значительный интерес как со стороны частных, так и институциональных инвесторов.
В рамках IPO акции были доступны для приобретения до конца ноября 2024 года, однако в связи с высоким спросом размещение было завершено досрочно. Инвесторам была предоставлена возможность приобрести от 10 до 500 000 акций.
Компания Telcell также объявила дивидендную политику, согласно которой обязалась направлять на выплату дивидендов не менее 50% своей годовой чистой прибыли. Этот шаг стал важным прецедентом для повышения доверия инвесторов к рынку капитала Армении.
Организация и проведение IPO были осуществлены инвестиционной компанией «Армброк», которая обеспечила прозрачность и эффективность всего процесса. Впоследствии акции были допущены к торгам на Armenia Stock Exchange (AMX), благодаря чему Telcell стала 12-й компанией, прошедшей листинг на бирже.
Успешная реализация IPO подчёркивает ключевую роль «Армброк» как одного из ведущих участников рынка и надёжного партнёра, способствующего развитию инвестиционной среды в Армении.
46_Sep 29 Telcell Dvin Stage by Daniil Primak_.jpg
59_Sep 29 Telcell Dvin Stage by Daniil Primak_.jpg
Армброк выступил одним из спонсоров конференции III Conference Capital Markets Armenia
Конференция III Conference Capital Markets Armenia, состоявшаяся в марте этого года, стала одним из ключевых событий в финансовом секторе Армении.