Fitch Ratings-ը բարելավել է Արմբրոկի վարկանիշային հեռանկարը՝ «կայուն»-ից դարձնելով «դրական»
Հեղինակավոր Fitch Ratings վարկանիշային գործակալությունը վերանայել է «Արմբրոկ» ԲԲԸ-ի երկարաժամկետ դեֆոլտի վարկանիշի (IDR) գնահատումը՝ «կայուն»-ից դարձնելով «դրական» և վերահաստատել այն «B-» մակարդակում։ Միաժամանակ ընկերության կարճաժամկետ վարկանիշը հաստատվել է «B» կատեգորիայում։
Վարկանիշի բարելավումը պայմանավորված է այն ակնկալիքով, որ «Արմբրոկ»-ը կշարունակի դիվերսիֆիկացնել իր գործունեությունը, ինչի արդյունքում կնվազի արդյունքների տատանողականությունը և կկայունանա շահութաբերությունը՝ ավելի բարենպաստ մակրոտնտեսական միջավայրի պայմաններում։
Վարկանիշի հիմնավորումը
Fitch Ratings-ի գնահատականը վերահաստատում է «Արմբրոկ»-ի առաջատար դիրքը հայկական արժեթղթային ընկերությունների շարքում։ 1994 թվականին հիմնադրված ընկերությունը ներկայում սպասարկում է շուրջ 17,500 հաճախորդի՝ տրամադրելով ներդրումային բանկինգի, բրոքերային և միջազգային առևտրի ծառայություններ։
Վարկանիշի հիմքում ընկած են ընկերության վերջին տարիների բարձր ֆինանսական արդյունքները, պահպանողական լծակը և բավարար իրացվելիությունը։ Միևնույն ժամանակ, գնահատման վրա ազդող սահմանափակող գործոններ են մնում բիզնեսի որոշակի կենտրոնացվածությունը, համեմատաբար սահմանափակ կորպորատիվ կառավարման կառուցվածքները և շուկայական ռիսկերի նկատմամբ բարձր զգայունությունը։
Fitch Ratings-ը նաև նշում է, որ ընկերության ակտիվների որակը մնում է կայուն՝ չնայած բարձր կենտրոնացվածությանը, իսկ կապիտալի մակարդակը բավարար է կարգավորող պահանջներին համապատասխանելու համար։
Ռազմավարական հեռանկար
Առաջիկայում «Արմբրոկ»-ը շարունակելու է կենտրոնանալ գործունեության դիվերսիֆիկացման, եկամտի աղբյուրների ընդլայնման և ռիսկերի կառավարման համակարգերի կատարելագործման վրա։ Ընկերությունը նախատեսում է նաև ամրապնդել կորպորատիվ կառավարման մեխանիզմները՝ համահունչ իր զարգացման ռազմավարությանը:
Fitch Ratings-ի կողմից «Արմբրոկ»-ի վարկանիշի հեռանկարի բարելավումը կարևոր ազդակ է, որը վկայում է ընկերության կայուն առաջընթացի և շուկայում ամուր դիրքերի պահպանման մասին։ Հավատարիմ մնալով իր ռազմավարական նպատակներին՝ «Արմբրոկ»-ը շարունակելու է նպաստել ինչպես իր, այնպես էլ Հայաստանի կապիտալի շուկայի ընդհանուր զարգացմանը։

Fitch Ratings улучшило прогноз по рейтингу Армброк со «стабильного» до «позитивного»
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings пересмотрело прогноз по долгосрочному рейтингу дефолта эмитента (IDR) ОАО «Армброк» со «стабильного» на «позитивный» и подтвердило его на уровне «B-». Одновременно краткосрочный рейтинг компании подтвержден на уровне «B».
Повышение прогноза отражает ожидания Fitch, что «Армброк» продолжит диверсифицировать свою деятельность, что приведет к снижению волатильности результатов и повышению устойчивости прибыльности на фоне более благоприятной макроэкономической среды в Армении.
Обоснование рейтинга
Оценка Fitch подтверждает ведущие позиции «Армброк» среди армянских компаний рынка ценных бумаг. Основанная в 1994 году, компания в настоящее время обслуживает около 17,500 клиентов, предоставляя услуги инвестиционного банкинга, брокерские услуги и международную торговлю.
Рейтинг поддерживается сильными финансовыми результатами последних лет, консервативным уровнем левериджа и достаточной ликвидностью. В то же время сдерживающими факторами остаются концентрация бизнеса, относительно базовый уровень корпоративного управления и высокая чувствительность к рыночным рискам.
Fitch также отмечает, что качество активов компании остается стабильным, несмотря на концентрацию портфеля, а уровень капитала достаточен для соблюдения регуляторных требований.
Стратегические перспективы
В дальнейшем «Армброк» продолжит фокусироваться на диверсификации бизнеса, расширении источников дохода и совершенствовании систем управления рисками. Компания также планирует укреплять механизмы корпоративного управления в соответствии со своей стратегией развития.
Пересмотр прогноза рейтинга «Армброк» до «позитивного» является важным сигналом, подтверждающим устойчивое развитие компании и ее прочные позиции на рынке. Оставаясь приверженной своим стратегическим целям, «Армброк» будет и дальше способствовать как собственному росту, так и развитию рынка капитала Армении.